Arta razboiului……

1

Am atasat mai sus o imagine din meciul Muntenegru – Rusia, meci de la care eu aveam cele mai mari sperante pentru o cota de 2 si ceva. Dar cum aseara s-au intalnit un popor expansionist si foarte antipatic si o natie relativ proaspata care nu a invatat nimic din istoria mareata a civilizatiei „con-peninsularilor” greci, trebuia sa ne asteptam la ceva de genul evenimentelor de aseara. Probabil o sa auzim iar sintagma „sange balcanic”; sange balcanic pe dracu, doar lipsa de educatie, civilizatie si cultura.

No, dar in afara de meciul acesta si de ‘supararea’ cu Suedia care nu a putut marca in prima repriza, ziua de ieri a fost ok.

Astazi imi pun sperantele in Islanda, echipa ce a crescut foarte mult in ultimul timp, are meci relativ usor cu Kazakhstan, tara ce pare mai bine reprezentata la nivel de club, decat de nationala si poate profita de faptul ca meciul Olandei cu „cata frunza, cata iarba” nu e chiar asa usor cum il arata cotele.

Cehia nu cred ca se va complica cu Letonia si le va trage un pauza/final de @1.70, acelasi lucru urmand sa faca si Belgia, dar la o cota mult mai mica de 1.35.

Ultimul meci din fotbal, Italia clar va profita de faptul ca Croatia si Norvegia au meci direct si va invinge, probabil destul de greu, o formatie a Bulgariei care trece prin criza de „fata mare” prin care trece si Romania (adica schimba si ei generatii tot din ’94 incoace).

La Olanda-Turcia, astept sugestiile voastre, eu nu stiu ce sa pun.

Atat din fotbal, dar probabil o sa joc mai tarziu un meci de goluri pe meciurile amicale de azi.

si gata, am bani pentru o saptamana de jucat 😀

Sa nu uitam sa-l sustinem si noi din fata TV-urilor pe JoJo Dan!!!

2. Marc Marquez câştigă la MotoGP la o cotă de 1.75
    la calificari are 1.90, dar e mai riscant.

Wolfsburg la fotbal feminin, 1.60, (ieri avea 1.75)

Şi dacă tot îl încurajăm pe J.J. Dan, pe lângă patriotism, de ce să nu mai găsim un motiv de susţinere? O eventuala victorie a lui, este răsplătită cu o cotă de 8. E aproape imposibil să bată, nici Bute nu a învins în Anglia, dar o sumă mai moderată eu zic că merită pusă pe român, în fond pierdem pe Psg, Bayern, Real, Chelsea, sume mari, şi să nu încercăm să profităm de cota conaţionalului nostru ?

Joe Perry la snooker are 2.10 Cred că va fi foarte motivat să câştige şi el o finală, ar merita asta.

Inglot/Mergea au şi ei peste 2. Tecau şi partenerul lui nu îmi inspiră încredere în acest moment.

Din NBA îmi place totalul de 195.5 puncte la Utah-Oklahoma. Mi se pare bun de jucat peste.

Apreciază

3. si un al doilea bilet, daca nu cearsaf, macar umbrela sa fie…
    bine, nici cota mare, nici sperante extraordinare, dar decat deloc…